konferencja naukowa Around-the-Knee
0,00 zł
Cart

Brak produktów w koszyku.

Around The Knee Conference Program

THE CONFERENCE MEETS THE CRITERIA:

Friday, 24 may

Room 9

9:00 Openning Bogusław Sadlik, Paweł Skowronek

9:10-10:45 Session 1

Moderatorzy: Paweł Skowronek, Juliusz Dec

9:10 Knee phenotype.

Paweł Skowronek (Kraków)

9: 22 Comparison of the concept of different types of alignmet in surgical technique

Piotr Sankowski (Wrocław)

9:34 Pre-operational planning based on CPAK, classification

Michał Skowronek (Kraków)

9:46 TKA procedures with a robot - comparison of current systems

Arkadiusz Bielecki (Rzeszów)

9:55 Types of implants and clinical outcome

Jerzy Cholewiński (Katowice)

10:05 The impact of new technologies on the clinical outcome (robotics, navigation, AI)

Bartosz Maciąg (Warszawa)

10:15 Discussion with analysis of clinical cases

10:45 Coffee break

11:00-12:45 Session 2

Moderatorzy: Szymon Dragan, Julian Dutka

11:00 Trends and future in primary and revision knee arthroplasty

Ryszard Faltus (Piekary Śląskie)

11:10 Update on clinical results from PSI use

Juliusz Dec (Nieborowice)

11:20 Unicompartmental knee endoprtoesoplasty as a joint-preserving procedure

Paweł Skowronek (Kraków)

11:30 Optimization of perioperative management of the patient (steroid, LIA, TXA, drains, ischemia)

Łukasz Dutka (Kraków)

11:40 Early and late complications after Uni and TKA

Paweł Ziętek (Szczecin)

11:50 Revision endoprosthesis of the knee

Andrzej Kochman (Wrocław)

12:00 Discussion with analysis of clinical cases

12:45-13:45 Lunch 

13:15 Lunch session - Prof. Piotr Morasiewicz

13:45-14:30 Session 3

Moderatorzy: Maciej Pawlak, Marcin Domżalski

13:45 Knee pain without organic changes

Wojciech Klon (Rybnik)

13:55 Psychogenic knee pain syndromes

Joanna Rymaszewska (Wrocław)

14:05 Degenerative disease after early meniscectomy - myths and facts

Marcin Domżalski (Łódź)

14:15 Regenerative and comprehensive knee treatments, i.e. Joint Perservation Surgery

Łukasz Łapaj (Poznań)

14:25 Meniscal transplants - when and for whom? - long-term results

Maciej Pawlak (Gdańsk)

14:35 Regenerative repair of menisci

Paweł Bąkowski (Poznań)

14:45 Discussion.

15:00-16:15 Session 4 

Moderatorzy: Bogusław Sadlik, Tahsin Beyzadeoglu, under the patronage of RMOS Regenerative Medicine Orthopaedic Society

15:00 Revision reconstructions of the ACL reconstructions and PCL, MCL, PLC

Łukasz Luboiński (Warszawa)

15:15 Osteotomies around the knee in early OA

Tahsin Beyzadeoglu (Istanbul)

15:30 Cartilage regeneration concept: Nose to Knee

Alan Ivković (Zagreb)

15:45 Key principles of HTO and DFO osteotomies according to the London schoo

Kristian Kley (London)

16:00 Post op evaluation of the knee cartilage regeneration and ligament graft in MRI

Bogusław Sadlik (Wrocław)

16:15 Wroclaw's algorithm for rehabilitation after biological implants

Andrzej Czamara (Wrocław)

16:30 Discussion

17:00-18:00 Film presentations of surgical procedures (Sala 9)

17:00 Knee arthroplasty using a robotic system (20')

Bartosz Maciąg (Warszawa)

17:20 Osteochondral reconstruction with corrective osteotomy (20')

Bogusław Sadlik (Wrocław)

17:40 Two-level PSI osteotomy (20')

Łukasz Luboiński (Warszawa)

19:30 Dinner & party

Saturday, 25 may

Room 4

9:15-10:00 ICL 1 MCL reconstruction, lateral knee tenodesis, and glenoid repair techniques

moderator:  Mateusz Patkowski

9:15 Clinical signs of meniscus injury and MRI evaluation, conservative treatment

Bartłomiej Bobójć (Głogów)

9: 25 Technique of surgical treatment of meniscus, principles of suture planning depending on the morphology of the meniscus injury

Paweł Gacki (Wrocław)

9:35 Ramp lesion, posterior horn lesion
Mateusz Patkowski (Wrocław)

9:45 Instability in the frontal and rotational planes, principles of clinical examination, ultrasound and MRI evaluation, indications for surgical treatment.

Piotr Wodziński (Wrocław)

9:55 Principles of surgical technique - MCL reconstruction and augmentation

Tomasz Żóraw (Wrocław)

10:05 Principles of surgical technique - lateral tenodesis according to Lemeire
Łukasz Paczesny (Toruń)

10:15 Principles of postoperative and rehabilitative treatment
Paulina Szopińska (Wrocław)

10:25 Discussion 

10:35-11:45  ICL 2 Unicompartmental and superficial knee alloplasty

moderator: Jarosław Jakiel

10:35 Surface endoprostheses - indications, planning on MRI and CT substages

Tomasz Sorysz (Kraków)

10: 45 Principles of surgical technique - surface endoprostheses

Tomasz Sorysz (Kraków)

10:55 Principles of surgical technique - medial unicompartmental alloplasty

Mirosław Kulej (Bolesławiec)

11:05 Principles of surgical technique - single lateral alloplasty

Michał Skowronek (Kraków)

11:15 PSI - LIA techniques ver. blocks

Bartosz Maciąg (Warszawa)

11:25 Complications and their treatment

Jarosław Jakiel (Wrocław)

11:35 Discussion 

Room 5

10:35-11:45 ICL 3 HTO DFO periocular osteotomies, two-level, derotational

moderator: Bogusław Sadlik

10:35 Indications and contraindications,

Patryk Tokłowicz (Wrocław)

10: 45 Analysis of radiological studies, preoperative planning

Bogusław Sadlik (Wrocław)

10:55 Basingstoke Knee Osteotomy Concept

Sam Yasen (London)

11:05 Principles of surgical technique - DFO osteotomy

Maciej Pawlak (Gdańsk)

11:15 Principles of surgical technique - derotational osteotomy

Łukasz Luboiński (Warszawa)

11:25 DFO osteotomy with negative PSI wedge

Jacek Walawski (Lublin)

11:35 Complications and their treatment

Łukasz Luboiński (Warszawa)

11:45 Discussion 

9:15-12:00 Physiotherapy Session: Rehabilitation after knee surgery

Room 6

Moderatorzy: Alicja Fąfara, Piotr Kotajny

Wroclaw school

Magdalena Matuszewska - Go On Clinic, Sebastian Kuflikowski - Szpital Orthos, Łukasz Sikorski - Czamara Centrum

Silesian school

Dominik Lubski – Nieborowice, Joanna Rachwalska – Sport Klinika

Warsaw school

Łukasz Krzyżak – Klinika Ruchu, Łukasz Suska – Klinika Ruchu  

Krakow school

Cholewka Piotr, Paweł Osak 

Poznań school

Jakub Kaszyński RehaSport, Bartosz Kiedrowski

11:45-12:30 Coffee

12:30-14:30 Workshop

Room 6

Total knee arthroplasty (Room A)

Jarosław Jakiel

Pod patronatem:

HTO and DFO plus osteotomy, DFO closing osteotomy using PSI (Room B)

Łukasz Luboiński

Pod patronatem:

mediway

Meniscus suturing techniques, extra-articular tenodesis using implants (Room C)

Bartłomiej Bobójcz

Pod patronatem:

14:30 Closing of the conference